Skip to content

Cameron Highlands

Uskuge või mitte – Malaisias on võimalik end ülekuumenemise eest kaitsta ning see ei tähenda, et peaks terve päev konditsioneeriga hotellitoas veetma. Kõigist strateegilistest linnadest (Kuala Lumpur, Georgetown ja ka Taman Negara) enam-vähem neljatunnise bussisõidu kaugusel asub Cameron Highlands, kus on natuke jahedam kui mujal ja vihma sajab pea iga päev.

Cameron Highlands – pretty British name, huh? Õige! Cameron Highlands on nimetatud piirkonna kaardistaja järgi, kes 1885 seda tehes tulevastele põlvedele kuumuse eest mõnusa pelgupaiga lõi. Cameron Highlands asub 1300-1800 meetri kõrgusel ja temperatuur on madalam, jäädes 20 plusskraadi kanti. Cameron Highlands ei ole aga mitte niisama mägine kant, vaid on tuntud ka oma teeistanduste poolest. Malaisia ostetuima teebrändi (BOH) toorainet kasvatatakse just seal. Kohalike giidide sõnul piirkonna populaarsus järjest kasvab ning nädalavahetusel on teed autodest umbes, sest lisaks välismaalasetele käivad ka malaisialased seal end jahutamas. Niisiis on parim aeg Cameron Highlandsi külastamiseks nädala sees ja lähimate aastate jooksul, sest ka hotelle kerkib piirkonda nagu seeni pärast vihma ning sellega kaasnevalt muutub iga turisti jalajälg ka oluliselt nähtavamaks.

Kui mahajahtumisest on küllalt, siis on võimalik end matkates jälle üles kütta. Rahvuspargi- ja matkasõltlastena just seda seal tegimegi. Cameron Highlandsi piirkonnas on 14 matkarada, mis teatud punktides võivad üksteisega ristuda või teineteiseks üle minna. Meie käisime matkamas kahel rajal. Rajal number 4, mida kasutasime BOH teeistandusest tagasimatkamiseks ja mis on väga lihtne jalutamine. Järgmisel päeval üritasime rada number 10 ja kolmandal päeval alustasime samuti rajal number 10, tutvusime hispaanlaste Pauli ja Annaga ning matkasime nendega rajalt number 8 Bharati teeistandusse. Kõik rajad on ilusasti maps.me rakenduse abil leitavad, mis on kasulik rakendus niisamagi offline orienteerumiseks.

Anna ja Paul, kes on Aasias reisinud 4 kuud ja pidasid ka reisides blogi, mida kirjutasid katalaani keeles, nii et palju me aru ei saanud, aga www.maiproulluny.blogspot.my

Radadest. No 4 ei ole midagi erilist, see kulgeb jõe ääres ning ainus mis puude vahel silma jääb ja pilku köidab on prügi jõekallastel. Seal on ka pisike kosk, mis ei ole suurem asi vaatamisväärsus justnimelt selle prüglombi tõttu, mis viimase ümber moodustunud on. Ma tunnen juba vajadust prügimajandusest koos mõnede näitepiltidega eraldi kirjutada.
No 10 ja sinna külge integreeritud No 8 on üsna mõnusad. 10 ronib Gunung Jasar mäe otsa mööda ilusat rada, annab ka arvestatava trenni ja 8 kulgeb seikluslikult ja rohtukasvanult mägede vahelt Bharati teeistandusse.                                                                                                                                   Radadele 9 ja 9A ei soovitata minna, sest aastaid tagasi olevat seal turiste ähvardatud ja lausa röövitud. Ehk on praeguseks juba oht möödas, kuid sellegipoolest jätsime need rajad vahele. Äkki on pätid teistele radadele ümber kolinud?

BOH teeistandus ja Mossy Forest. Võtsime selleks tuuri koos giididega, kes jagasid väärtuslikku infot. Esmalt käisime Mossy Forestis, kahjuks oli ‘õige’ mossy forest hoolduseks koos Cameron Highlandsi tipuga suletud ning meid viidi siis alternatiivsesse samalaadsesse metsa, mis alguses küll kerge pettumuse valmistas, kuid mille giidid oma teadmistega floorast ja faunast ära silusid. Minu lemmik, pitcher plant, kohe siin.

Pitcher plant ehk karnivoorne taim ehk taim, mis sööb putukaid. Tegelikult taim fermenteerib putukaid vedelikus. Vedelik meelitab magusa lõhnaga putukaid ligi, kes sinna lõksu jäävad. Niisiis päris sõrme ära ei söö, aga puudutama ka ei maksa minna, muidu sureb taim ise ära.
Naiste lemmik, sest sellest lehest saab kuldset lauvärvi.

Best Of Highlands ehk BOH, mis kuulub śotlastele, on vanim ja tuntuim teeistandus piirkonnas. Turistid käivad siin vaateid ja teed nautimas, kuid ränkraske teelehtede korjamise töö teevad hoopis võõrtöölised Myanmarist. Giidide sõnul sõlmitakse töölistega 3-6 aastane leping, tööandja maksab kõik tööletulekuga seotud kulud ja annab töötajale tasuta elamispinna ning elektri, kuid söögi eest peab töötaja ise tasuma. Palganumbriks on 0,24 MYR/h ehk umbes 6 eurosenti tunnis…

Töölisküla

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *