Skip to content

Postapokalüptiline ilu – Khao Sok

Postapokalüptilise alatooniga Khao Soki rahvuspark on ühtaaegu kummaline ja kaunis. Kunagi googeldades leitud pildist sai kinnisidee ning nüüd Tais olles pidin seal ära käima.

Khao Soki rahvuspark asub keset Malaka poolsaare džunglit ning praeguse Cheow Lan järve alad olid kunagi tegelikult inimese poolt asustatud. Tohutu veemassi all olevas orus tegutseti vaikselt omasoodu ning džunglit asustasid ka elevandid ja tiigrid. Praeguse postapokalüpsise loomise taga on aga loomulikult inimene. Nimelt ujutati kaheksakümnendatel Khao Soki org hüdroelektrijaama rajamise eesmärgil, mis toodaks energiat Lõuna-Tai regioonile. Loomad, kes džungli aladel elasid, uinutati ja transporditi autodega ning kuuldavasti ka helikopteritega mujale. Kuigi tegemist oli väga ulatusliku “päästeoperatsiooniga”, surid paljud loomad selle protsessi keskel. Ka orus elanud inimesed asusid ümber. Tai valitsus andis inimestele maad ning maksis igakuiselt toetust põhjustatud sundolukor tõttu.


Rahvuspargi minevikku meenutades, täielikku vaikust kuulatades ning peegelsiledal veel paadiga üha sügavamale järvesoppidesse sõites, ei suutnud ma küll järeldusele jõuda, kas see ‘man made wonder‘ peaks imestusest ahhetama panema või hoopis ohkama võtma. Ohkama seetõttu, et surid ju paljud loomad selle 165-ruutkilomeetrise järvemonstrumi rajamisel ning järv ise on kalade poolest üsna liigivaene. Justkui looduskatastroofi meenutades, näeb silm puid ja taimi kasvamas täpselt seal, kus veepiir lõpeb – ei mingit kallast! Mõnikord peatub pilk kummituslikel raagus puudel keset vetevälja, mis järjekodselt tuletavad meelde, et kunagi oli selle veemassi all lopsakas taimestik. Vesi ise on perfektselt sile, ilma ühegi laineta ning emeraldroheline, olles kuni 100 meetrit sügav. Kuskil seal vee all on külad ja templid, kuhu kusjuures ka sukelduda saab.


Veetsin Khao Soki rahvuspargis parvmajas ööbides ühe öö ja endalegi üllatuseks osutus see koht ilmselt suurima eestlaste kontsentratsiooniga ööbimisvalikuks terve senise reisi jooksul. Minu matkagrupis rahvusparki oli neli eestlast, parvmajakestes ööbis lisaks meile veel 4 rahvuskaaslast ja eelneval päeval kohtusin 6 eestlasega. Kahe rahvuspargis veedetud päeva jooksul tegime paar lühikest džunglimatka, ühe neist vaatepunkti, kust kogu seda rahu nautida saab.

Viewpoint

Sellega saab Tais oldud aeg praeguseks otsa ning järgmiseks ootab mind ees lend Myanmari.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *